اخبار های علمی و فرهنگی و عکس روز ایران و جهان

چرا خوک حرام هست بی غیرتی و علت حرام بودن گوشت خوک در قرآن

امام حسین (ع) : بخشنده ترین مردم کسی است که در هنگام قدرت می بخشد.
جمعه ۳ فروردین ۱۳۹۷

چرا خوک حرام هست بی غیرتی و علت حرام بودن گوشت خوک در قرآن

دسته بندی : نیوز تاریخ : سه شنبه ۲۲ اسفند ۱۳۹۶

چرا خوک حرام هست بی غیرتی و علت حرام بودن گوشت خوک در قرآن

چرا خوک حرام هست گوشت خوک یکی از مواردی هست که خدا خوردن آن را حرام اعلام کرده استخوردن غذاهای غیر بهداشتی که سبب ایجاد بیماری می کند منع شده هست به همین دلیل در قرآن از گوشت خوک با نام “لحم خنزیر” یاد شده هست.

 

چرا خوک بی غیرت هست,چرا گوشت خرگوش حرام هست,فواید گوشت خوک

 

چرا خوک بی غیرت هست

 

در آیه ای از قرآن که اتفاقا در ۴ سوره تکرار شده هست عنوان شده هست که: خوردن مردار و گوشت خوک و هر چیزی که به هنگام ذبح نامی غیر از خدا بر آن بانگ زده شده حرام می باشد. این آیه به شرح زیر هست: ” إِنَّمَا حَرَّمَ عَلَیْکُمُ الْمَیْتَهَ وَالدَّمَ وَلَحْمَ الْخِنْزِیرِ وَ… ”

 

حال می خواهیم بررسی کنیم که چرا گوشت خوک و خوردنش حرام هست: از چند جهت می توان این موضوع را مورد بررس قرار داد. اول اینکه همگان و حتی در اروپا که خوردن گوشت خوک را بد نمی دانند، اما اذعان دارند که خوک حیوانی بی غیرت و جفتش را با خوک های دیگر می دهد. خوک در رابه جنسی بی بند و بار هست که همه این موارد در گوشتش تاثیر گذاشته هست و هر که گوشت خوک را بخورد صفات پست خوک به آن منتقل می شود

 

چرا خوک بی غیرت هست,چرا گوشت خرگوش حرام هست,فواید گوشت خوک

 

بی غیرتی خوک

 

دومین موردی که خوردن گوشت خوک را نادرست می داند این هست که این گوشت پر از بیماری هست و در صورت خورده شد باید عواقب آن را نیز پذیرفت. ایجاد بیماری هایی نظیر: اسهال خونی، رقان عفونی، تصلب شرایین، درد های مفصلی، کرم کدوی خوک و بیماری شبه باد سرخ که به صورت لکه های قرمز و دردناک همراه با خارش و سوزش رخ می دهد. این را نیز بدانید که خوک از خوردن مدفوع خود هم نمی گذرد.

 

چرا خوک بی غیرت هست,چرا گوشت خرگوش حرام هست,فواید گوشت خوک

 

گوشت خوک در قرآن

 

ممنوعیت خوردن گوشت خوک به چندین هزار سال پیش برمیگردد. حتی یهودیان نیز خوردن آن را حرام اعلام کردند. حضرت موسی و حضرت عیسی در کتاب هایشان گناهکاران به خوک تشبیه کرده اند. ضمن اینکه خوک مظهر شیطان نیز معرفی شده هست. ممنوعیت خوردن گوشت خوک در بعضی از کشور های اروپایی نظیر روسیه هم اعمال می شود چرا که ضررهای روحی و جسمی خوردن این گوشت از لحاظ علمی به اثبات رسیده هست.

 

از نظر اسلام در خصوص خوک حکم هایی صادر شده هست که به آن می پردازیم: خوردن این گوشت نه تنها ممنوع هست بلکه حرام و در صورت خوردن آن شخص به گناه آلوده شده هست. همینطور خوردن شیر خوک نیز حرام اعلام شده هست. حتی خوکی که در خشکی زندگی می کند هم به هیچ عنوان منزه و پاک نمی شود. اکر خوکی از درون ظرفی آبی بنوشد و یا ظرف را بلیسد باید برای پاک کردن ظرف ۷ بار آن را شست. معامله خوک جایز نیست چرا که عین نجاست هست.

 

چرا خوک بی غیرت هست,چرا گوشت خرگوش حرام هست,فواید گوشت خوک

 

چرا گوشت خوک حرام هست

 

برخی اذعان دارند از آنجایی که در قرآن فقط به حرام بودن گوشت خوک اشاره شده پس می توان از سار اجزا خوک استفاده کرد. اما فخر رازی می نویسد: “أجمعت الأمه على أن الخنزیر بجمیع أجزائه محرِّم، و إنما ذکر اللّه تعالى لحمه لأن معظم الانتفاع متعلّق به» (فخر رازی، مفاتیح الغیب، ۵/۲۰۰)؛ «امت اسلام بر اینکه تمام اجزای بدن خوک حرام هستند، اجماع دارند. اما اینکه خداوند متعال تنها از گوشت آن نام برده، به این دلیل هست که بزرگ‌ترین منفعت و بهره‌ای که می‌توان از آن برد، استفاده از گوشت آن هست».

 

با این حساب می توان نتیجه گرفت استفاده از هیچ یک از اعضا و اجزای خوک درست نبوده و شرعا حرام هست. گاها تفسیرگران اهل سنن استفاده از موی خوک را در خیاطی اشکال ندانسته اند و در همین رابطه به روایتی از پیامبر اکرم استناد می کنند.