اخبار های علمی و فرهنگی و عکس روز ایران و جهان

سایت خبری تحلیلی پرشین نیوز - بزرگترین منبع درآمد غیرنفتی کشور,

امام حسین (ع) : بخشنده ترین مردم کسی است که در هنگام قدرت می بخشد.
جمعه ۳ فروردین ۱۳۹۷


تاريخ انتشار:
۱۸:۰۲ – ۱۳۹۶ جمعه ۲۲ دي


کد خبر: ۱۱۵۵۴۲
تعداد نظرات : ۰

به گفته عسگر اولادی؛ میزان ارز دریافتی از محل صادرات خشکبار حدود ۱٫۵ میلیارد دلار بوده که پسته یک میلیارد ازاین میزان را به خود اختصاص داده هست. این بخش پس از صادرات محصولات پتروشیمی، بزرگترین منبع درآمد غیرنفتی کشور هست.به گزارش پرشین نیوز نیوز،اسدالله عسگراولادی رئیس اتاق بازرگانی ایران و چین در خصوص وضعیت بازار خشکبار کشور اظهار کرد: خشکبار از اقلام مهم و استراتژیک بوده هست، به طوریکه در این بخش از ۱۱۷ میلیون تن تولید محصولات کشاورزی حدود ۳۰ میلیون تن آن اقلام باغات بوده که از ین میزان، ۲ میلیون تن به کشورهای دیگر صادر می شود.

به گزارش باشگاه خبرنگاران،وی بیان کرد: در این میان خرما نیز از اقلامی هست که تولید بسیاری را به خود اختصاص داده، به طوریکه میزان تولید این محصول در کشور حدود ۲ میلیون تن بوده که ۲۰۰ هزار تن از آن صادر و مابقی صرف رفع نیاز داخلی می شود.

این مقام مسئول بخش خصوصی با اشاره به اینکه پسته یکی از محصولاتی هست که از تقاضا بالایی در کشور و بازارهای جهانی برخوردار هست، افزود: میزان تولید پسته در کشور ۲۵۰ هزار تن بوده که ۵۰ هزار تن آن مصرف نیاز داخلی، ۱۰ هزار تن ضایعات و حدود ۱۵۰ هزار تن، میزان صادرات این محصول به دیگر کشور ها بوده هست. البته در ۸ ماه نخست امسال، ۱۷۵ هزار تن پسته صادر شده هست.

به گفته عسگر اولادی؛ میزان ارز دریافتی از محل صادرات خشکبار حدود ۱٫۵ میلیارد دلار بوده که پسته یک میلیارد ازاین میزان را به خود اختصاص داده هست. این بخش پس از صادرات محصولات پتروشیمی، بزرگترین منبع درآمد غیرنفتی کشور هست.

رئیس اتاق ایران و چین ادامه داد: حدود ۱۲ میلیون نفر در بخش خشکبار کشور اشتغال دارند که از این تعداد ۳ میلیون در باغات، ۳ میلیون در کارگاه بسته بندی و مابقی در قسمت های دیگر به فعالیت می پردازند.

عسگراولادی در خصوص بازارهای هدف خشکبار تولیدی کشور گفت: چین، اولین و بزرگترین و بعد از آن کشورهای حوزه خلیج فارس ، روسیه و کشورهای اروپایی، خریدار محصولات ایران هستند. البته لازم ذکر هست که در بخش تولید خشکبار؛ تولیدات کشورهای آمریکا بعد از ما و ترکیه در جایگاه سوم قرار دارند.

به گفته وی؛ مجموع میزان تولید خشکبار در دنیا حدود ۶۰۰ هزار تن بوده که از این میزان ۲۵۰ هزار تن سهم کشور ایران هست.

عضو اتاق بازرگانی صنایع، معادن و کشاورزی ایران در خاتمه یادآور شد: برنامه‌هایی در خصوص نوسازی ماشین آلات، تعویض و به روز کردن دستگاه های کارگاه های تولیدی در دستور کار قرار داده ایم. در حال حاضر برخی از کارگاه‌های کرمان به دستگاه‌های جدیدی تجهیز شده اند که موجب افزایش میزان تولید و عرضه کالاهایشان شده هست.