نرم افزار های مورد نیاز

تبلیغات متنی


مدیر دفتر بیماری‌های غیر واگیر وزارت بهداشت در کارگاه کشوری کلینیک‌های تخصصی دیابت دو به ارائه نتایج آزمایشی طرح تحول نظام سلامت پرداخت و گفت: ارتباطی میان سطح یک و دو ارائه خدمات در بیماری دیابت وجود ندارد و بیماران دیابتی ارجاع داده شده به سطح دو دچار سرگردانی هستند.

به گزارش آیسام و به نقل از ایسنا، افشین استوار، در کارگاه کشوری کلینیک‌های تخصصی دیابت دو با بیان اینکه برنامه ایراپن* طرح تحول نظام سلامت در سطح پیشگیری و ارائه خدمات اولیه به صورت آزمایشی در چهار شهرستان به اجرا در آمده است، این برنامه را شامل سه بخش اصلی، خطر سنجی قلبی ــ عروقی(برنامه ادغام یافته شامل برنامه‌های پیشگیری و کنترل دیابت، فشار خون و اختلال چربی) غربالگری و تشخیص زودهنگام سه سرطان کلورکتال، فرویکس و پستان و بخش بیماری‌های مزمن تنفسی مراقبت‌های آسم معرفی کرد.

وی با اشاره به اینکه برنامه فوق از دو سال پیش در چهار شهرستان بافق، شهرمیرزاد، مراغه و نقده به اجرا در آمده است، گسترش آن به سطح ملی را در قالب برنامه محدود دانست و اظهار کرد: این برنامه بر روی ۵۰ نفر در هر دانشگاه به عبارت دیگر مجموع سه میلیون نفر در  کشور به اجرا در آمده است.

مدیر دفتر بیماری‌های غیر واگیر وزارت بهداشت در بخش دیگری از صحبت‌های خود، خاطرنشان کرد: نتایج ارزشیابی برنامه توسط سازمان جهانی بهداشت و سامانه الکترونیک بهداشت نشان داد که در دو حوزه شناسایی بیماران دیابتی و مراقبت و کنترل آن مشکل جدی داریم.

وی ادامه‌ داد: در بحث شناسایی تنها توانستیم یک چهارم بیماران دیابتی را در سطح یک شناسایی کنیم که با احتساب شیوع ۱۰ درصدی دیابت در جمعیت شهری و شیوع هفت درصدی دیابت در جمعیت روستایی این موضوع یک مشکل جدی محسوب می‌شود.

استور در ادامه‌ اضافه کرد: از این مقدار توانستیم ۲۵ تا ۳۰ درصد افراد دیابتی را شناسایی کنیم و این مساله نیازمند کار جدی است چرا که وقتی شناسایی انجام شد در کنترل بیماری در پایینترین سطح ارائه خدمات و با کمترین هزینه موفق بودیم.

مدیر دفتر بیماری‌های غیر واگیر وزارت بهداشت با اشاره به اینکه ۵۰ درصد از بیماران شناسایی شده مورد مراقبت و کنترل قرار گرفتند، اظهار کرد: اگر بتوانیم بیماران دیابتی را به خوبی شناسایی کنیم می‌توانیم این بیماری را با کمترین هزینه در سطح اول کنترل کنیم.

وی در بخش دیگری از سخنان خود همچنین ارتباط بین سطح یک و سطح دو ارائه خدمات در دیابت را مشکل دیگر عنوان کرد و تصریح کرد: بیماران را خوب پیدا می‌کنیم، اما در موارد نیازمند ارجاع، با مشکل مواجه هستیم و توانایی پاسخگویی را نداریم.

استوار خاطرنشان کرد: به رغم خدماتی که در بیمارستان‌ها و کلینیک‌های خصوصی و دولتی در سطح دو صورت می‌گیرد، بیماران پیدا شده در سطح یک و نیازمند ارجاع در سطح دو سرگردان شده و اگر خدمتی را دریافت کنند، اطلاعی از آن در سطح یک پیدا نخواهیم کرد.

وی در پایان با تاکید بر اینکه در بحث راه‌اندازی کلینیک‌های دیابت جایگاه ویژه‌ای برای حل این مشکل در نظر گرفته شده است، ابراز امیدواری کرد ارتباط سیستمایتک در سطح یک و دو برقرار شود که به موجب آن بعد از ارائه خدمات در سطح یک بازخورد مثبت در سطح دو به منظور مراقبت هرچه‌ بیشتر صورت گیرد.

انتهای پیام

گردآوری: مجله تفریحی و سرگرمی آیسام

(۰)

مشخصات

دانـــــلود

برچسب ها

مطالب پیشنهادی ما

دیدگاه های شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین دیدگاه‌ها